„Nie Odwracaj Wzroku!”: startuje kampania przeciwko seksturystyce

2014 06 27
Zaobserwowałeś niepokojącą sytuację? – reaguj! 17 czerwca rusza międzynarodowa kampania przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w kontekście podróży i turystyki ‒ „Nie odwracaj wzroku”. W Polsce kampania jest realizowana przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) we współpracy z Komendą Główną Policji.

‒ Wykorzystywanie seksualne dzieci w kontekście podróży i turystyki, to poważny problem występujący na całym świecie. Wielu dzieciom nie udaje się pomóc, bo osoby, które zaobserwowały niepokojące sytuacje, np. na terenie hoteli, barów, dyskotek czy podczas podróży nie decydują się na przekazanie informacji policji – mówi Maria Keller-Hamela, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej w FDN.

​W ramach kampanii „Nie odwracaj wzroku!”, w Polsce i w 16 krajach powstają strony internetowe umożliwiające zgłaszanie przypadków. Od 17 czerwca zgłoszenia niepokojących sytuacji będzie można wysyłać również przez polską stronę www.stopseksturystyce.fdn.pl. Nowy mechanizm opracowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Komendą Główną Policji ma na celu zmobilizowanie społeczeństwa do reagowania na niepokojące sytuacje i stworzenie możliwości łatwiejszego informowania policji o przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci w kontekście podróży i turystyki.

‒ Osoby podróżujące i pracownicy branży turystycznej mogą zaobserwować niepokojące sytuacje, wskazujące na podejrzenie wykorzystywania seksualnego dziecka. Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które ułatwi powiadamianie odpowiednich służb w wielu krajach i zmobilizuje społeczeństwo do reagowania – dodaje Gabriela Kühn, koordynator kampanii w FDN.

Oprócz krajowych stron, powstała międzynarodowa platforma www.reportchildsextourism.eu opracowana dzięki inicjatywie międzynarodowej sieci organizacji pozarządowych ECPAT przy wsparciu Europolu i Interpolu. Kampania realizowana jest m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Luxemburgu, Szwajcarii i we Włoszech.

W ramach kampanii dostępne są plakaty, ulotki i spoty video. Materiały będą dostępne na stronie www.stopseksturystyce.fdn.pl od 17 czerwca i dystrybuowane przez partnerów kampanii.

​Kampania „Nie odwracaj wzroku!” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje, ECPAT International przy wsparciu Unii Europejskiej, łączy działania kilku sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i przedstawicieli branży turystycznej w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w kontekście podróży i turystyki. W Polsce kampanię wspierają, m.in. Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Sabre, Grupa Hotelowa Orbis oraz organizacje pozarządowe. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.