Konferencja Krakowskiego Instytutu Psychoterapii

“Ciąża, poród, więź - psychologicznie o początkach” 

Ważna informacja! Wszystkie miejsca na konferencję są już zajęte, zapisy zostały więc już zakończone. Gdyby zwolniły się jakieś miejsca, będziemy informować na profilu FB Stowarzyszenia SIEMACHA

 

Krakowski Instytut Psychoterapii zaprasza do udziału w bezpłatnej konferencji „Ciąża, poród, więź - psychologicznie o początkach”. Konferencja odbędzie się 20 listopada 2023 r. w siedzibie Stowarzyszenia SIEMACHA, przy ul. Długiej 42 w Krakowie. 

Celem konferencji jest docieranie z rzetelną wiedzą na temat psychologicznych aspektów ciąży i porodu do specjalistów oraz promowanie wśród nich postawy troski i zrozumienia dla wyzwań i trudów tego okresu. Odpowiednia opieka nad kobietą w ciąży i podczas porodu oraz uwzględnianie roli ojca odgrywa ważną rolę w prewencji zaburzeń psychicznych i poważnych kryzysów w rodzinie.

Zapraszamy psychoterapeutów, psychologów, wykładowców, pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów, lekarzy, położne, fizjoterapeutów, pracowników żłobków, szkół rodzenia i klubów dla młodych rodziców.

Partnerem wydarzenia są Miasto Kraków, Radio Kraków i AmRest.

Program konferencji:

8.30 - rejestracja uczestników

9.00 - 9.15 - rozpoczęcie konferencji

9.15 - 10.30 - dr Urszula Tokarska - "PIEŚŃ ŻYCIA… Adaptacyjne włączanie doświadczeń okresu okołoporodowego w narracje autobiograficzne"

10.30 - 11.30 - mgr Justyna Dąbrowska - "Przeprowadzę Cię na drugi brzeg" czyli o gojeniu się okołoporodowej traumy

11.30 - 12.00 - przerwa

12.00 - 13.15 - mgr Elżbieta Wilkowska „Depresja czy depresje poporodowe? Przyczyny, rozumienie, leczenie."

13.15 - 14.15 - lunch

14.15 - 15.15 - mgr Aleksandra Fabjańska i mgr Izabela Malkiewicz - “Potrzeba całej wioski ... O doświadczeniu prowadzenia grup wsparcia dla kobiet w okresie okołoporodowym i ich dzieci w Krakowskim Instytucie Psychoterapii oddział Podbrzezie” 

15.15 - 16.30 - dr Kamil Janowicz - "Ciąża, poród i początki rodzicielstwa w doświadczeniach ojców"

 

Informacje o prelegentach:

dr Urszula Tokarska - absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr nauk humanistycznych w dziedzinie psychologii, nauczyciel akademicki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Terapeuta narracyjny oraz trener w zakresie pracy z archetypowymi scenariuszami życia. Autorka i realizator przeznaczonych dla przedstawicieli zróżnicowanych grup wiekowych i problemowych warsztatów oraz treningów w zakresie wspomagania rozwoju człowieka w biegu życia z wykorzystaniem podejścia narracyjnego: od dzieci w wieku przedszkolnym (Bajkowa Szkoła Mądrości), po seniorów (Życie jako Opowieść. Kursy pisania wspomnień). Pracowała kilkanaście lat jako psycholog szkolący i konsultujący pary oczekujące dziecka w Szkole Rodzenia „NZOZ Ginekologii i Położnictwa Gemelli” w Krakowie.

Brała czynny udział w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych, w ramach których organizowała dodatkowo sympozja i panelowe grupy dyskusyjne z zakresu terapii narracyjnej oraz tzw. gerontologii narracyjnej. Uczyła studentów na kilku uniwersytetach europejskich oraz w Miami University w USA, stale współpracuje z Laboratorium Psychoedukacji na Uniwersytecie w Rethymno na Krecie. Autorka i realizator anglojęzycznych kursów z zakresu podejścia narracyjnego dla studentów programu  Erasmus+ odbywających staże w Polsce. Pomysłodawczyni i współrealizator projektów badawczych „Listy do Anoreksji”, „List do Wnuka”, „Dzienniki Czasu Pandemii”. Aktualnie przygotowuje do publikacji monografię naukową „Od autobiografii kompaktowej do hipertekstowej opowieści o życiu. Narracyjne formy pracy z materiałem autobiograficznym” oraz pełne opracowanie autorskiej metody z zakresu egzystencjalnie zorientowanego story-tellingu: „TEXISTENCE. Narracyjna GRA (auto)BIOGRAFICZNA”.

 

Justyna Dąbrowska- absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i European Association for Psychotherapy. Pracuje w podejściu psychodynamicznym. Ukończyła Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji oraz szkolenie „Parent Infant Psychoanalytic Psychotherapy” w Anna Freud Centre w Londynie. Zajmuje się psychoterapią okołoporodową, czyli tematami dotyczącymi straty, niepłodności, traumy okołoporodowej, depresji poporodowej i trudności z nawiązaniem relacji z niemowlęciem. Prowadzi jedyne w Polsce Otwarte Seminarium na temat psychologicznej pomocy okołoporodowej. Pisze, redaguje i publikuje. Jako autorka wydała między innymi „Matkę młodej matki”, „Nie ma się czego bać”, „Miłość jest warta starania” oraz “Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami”. Współautorka nagrodzonej przez PTP „Psychoterapia dziś. Rozmowy”. Najnowsza jej książka  “Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu” ukazała się pod matronatem Fundacji Rodzić po Ludzku. 

 

Elżbieta Wilkowska – mgr psychologii (UJ), certyfikowana (PTP) psychoterapeutka psychodynamiczna (KCP). Specjalizuje się w pracy z kobietami w ciąży, diadą matka-niemowlę oraz z rodzinami dzieci 0-3 lat. Doświadczenie zdobyła pracując w Domu Porodowym Casa Angela w Sao Paulo oraz Stowarzyszeniu Habitare działającym na rzecz prewencji i interwencji w zakresie zdrowia psychicznego matki i dziecka. Ukończyła dwuletni kurs psychoanalitycznej obserwacji niemowląt metodą Ester Bick (Instituto SEDES Sapientiae, Sao Paulo). Pracowała w PZP Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, a w czasie pandemii współtworzyła Clinica Social Habitare oferującą konsultacje online dla kobiet w okresie okołoporodowym. Wiceprezeska Stowarzyszenia Psychoterapeutów Dziecięcych im. D.Winnicotta w Krakowie. Obecnie pracuje w prywatnym gabinecie oraz prowadzi szkolenia i seminaria dotyczące pracy psychoterapeutycznej z kobietami starającymi się o dziecko, w okresie okołoporodowym i rodzicami dzieci do lat 3.

 

Izabela Malkiewicz - psycholożka  z przygotowaniem pedagogicznym, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie całościowego szkolenia systemowo-psychodynamicznego przygotowującego do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach m.in w Zakładzie Terapii Rodzin i Psychosomatyki, Poradni Leczenia Nerwic i Zaburzeń Behawioralnych w Krakowie oraz placówkach oświatowych, a także pracując w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej Typu Interwencyjnego dla dziewcząt i Specjalistycznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Jej doświadczenie zawodowe w ramach współpracy z Krakowskim Instytutem Psychoterapii skupia się wokół tematyki okołoporodowej. Współtworzyła grupy wsparcia dla kobiet znajdujących się w czasie okołoporodowym oraz ich dzieci, prowadziła grupy rozwojowe dla specjalistów pracujących z kobietami i dziećmi w czasie okołoporodowym - położnych, doul, neurologopedek. 

 

Aleksandra Fabjańska - psycholożka i psychoterapeutka w trakcie szkolenia całościowego szkolenia systemowo-psychodynamicznego organizowanego przez Fundację Kontekst. Pracuje w Krakowskim Instytucie Psychoterapii Podbrzezie oraz w Pracowni Solutio. Swoją pracę koncentruje wokół obszaru okołoporodowego. Założyła Psychologiczną Szkołę Rodzenia, w ramach której napisała ebooka o lęku przed porodem, współtworzyła ebooka dla kobiet po trudnym porodzie, nagrała webinar o odstawieniu od piersi z perspektywy psychologicznej oraz kurs online o psychicznym przygotowaniu do porodu. Stale współpracuje z położnymi i innymi specjalistkami okołoporodowymi, tworząc dla nich szkolenia psychologiczne, grupy wsparcia i procesy rozwojowe.

 

dr Kamil Janowicz (Uniwersytet SWPS) - psycholog, post-doctoral researcher, nauczyciel akademicki, certyfikowany tutor. Prowadzi badania naukowe w obszarach psychologii rozwojowej, psychologii rodziny i psychologii narracyjnej. Obszarami jego szczególnego zainteresowania badawczego są m.in. tożsamość rodzicielska, przygotowanie do rodzicielstwa, a także rola myślenia nt. przyszłości i rozwój tożsamości w okresie dorastania i wczesnej dorosłości. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych i ogólnopolskich. Współpracuje z wieloma fundacjami (m.in. Dajemy Dzieciom Siłę, Share the Care, Odzyskani), prowadząc webinary psychoedukacyjne, warsztaty psychologiczne oraz grupy rozwojowo-wsparciowe dla rodziców i młodzieży. W swojej pracy skupia się szczególnie na wspieraniu ojców i mężczyzn. Jest także autorem kilku publikacji psychoedukacyjnych adresowanych do ojców. Wiedzę naukową nt. ojcostwa i wychowania popularyzuje na autorskim blogu Father_ing. Prywatnie jest mężem i tatą.

Father_ing
www.fatheringdaily.com
Facebook: Fathering_Daily
Instagram: fathering_daily

 

Rejestracja na konferencję:

Formularz zgłoszeniowy